האלכוהול הינו סם וידוע בכינוי ה- ”סם הרטוב”. המשקאות השונים המכילים אלכוהול ,בירה, יין, ומשקאות חריפים אחרים, נספגים במחזור הדם במהירות גדולה ובאמצעות הדם מגיעים לכל חלקי הגוף ומחלחלים לתוכם. אלכוהול, לפני שהוא משקה,הוא חומר כימי מסוג כוהל. הכוהל הידוע ביותר הוא האתנול. האתנול מצוי בכל המשקאות החריפים, והוא זה שמקנה להם את השפעתם הפיזיולוגית על גוף האדם. בשפת היום-יום מכונה האתנול כוהל או אלכוהול.
האלכוהול משפיע על כל המערכות בגופנו ואל המוח הוא מגיע תוך 5 דקות מרגע שתייתו
לאחר שתיית אלכוהול, משתבשת פעילות המוח , שאינו מסוגל לעצור את היצרים מלהתפרץ. האלכוהול מוריד את העכבות והשיפוט , את סף הגירוי וסף התסכול. כתוצאה מכך כל מילה מעצבנת ומבינים לא נכון סיטואציות . מגיבים מהר יותר בתוקפנות ולא תמיד לעניין- ממהרים לנקוט באלימות, שמסתיימת לעתים באסונות. האלכוהול מוריד את סף הגירוי ואת סף התסכול.
אלכוהול הופך אותנו לקורבנות זמינים – קל יותר לנצל אדם שיכור, קל לפגוע בנערה שתויה, שאינה מודעת למה שקורה לה ואינה יכולה להתנגד.

אלכוהול סם מדכא:
פעילות האלכוהול על מערכת העצבים המרכזית גורמת לתחושת רוממות ועליזות אך מצד שני היא מדכאה ומאיטה את פעילות מערכת העצבים המרכזית, לכן אלכוהול הוא סם מדכא.
עלון הסברה על אלכוהול להורים לאנשי מקצוע