הפנים היפות של עמק הירדן: הישובים פתחו את הלב ואת הבית בפני תושבי הדרום

מאות תושבים מעוטף עזה והדרום עלו צפונה כדי להירגע בנופים ובשקט היחודי של עמק הירדן. מנכ"לית המועצה: "חשוב לציין ולשבח את השותפות עם הישובים שפתחו את ביתם והעניקו מקום של שקט וביטחון לאזרחים הנמצאים שנים רבות תחת אש".


ישובי עמק הירדן פתחו את ליבם ואת ביתם בפני מאות תושבים מעוטף עזה והדרום, אשר עלו צפונה כדי להירגע בנופים ובשקט היחודי של עמק הירדן. עבור תושבי הדרום, כולל אשקלון, אשדוד והשפלה הדרומית - זה היה שבוע רצוף מטחים של ירי טילים, נפילות, עשרות פצועים ומספר הרוגים.

עם התעצמות מטחי הטילים, פנתה מנכ"לית המועצה מיה ונטורה אל מנהלי הקהילות וביקשה לברר, כמה תושבים ניתן יהיה לקלוט בישובי עמק הירדן. למעלה ממחצית הישובים בעמק הודיעו כי ישנם חדרים ומתחמים שבהם ניתן לארח עשרות משפחות מהדרום המופגז.

במהלך יום רביעי ובחמישי (12-13 במאי) בבוקר, החלו להגיע ראשוני התושבים מעוטף עזה וישובים נוספים בדרום. איגוד ערים כנרת הודיע במקביל, כי הוא מזמין את תושבי עוטף עזה להירגע בבילוי משפחתי בחופי הכנרת ללא תשלום עבור השימוש בחניוני האיגוד. מנכ"לית המועצה אמרה על ההירתמות המרשימה של ישובי המועצה: "חשוב לציין ולשבח את השותפות עם הישובים אשר פתחו את ביתם והעניקו מליבם מקום של שקט וביטחון ובכך תרמו רבות לבריאות הגוף ושלוות הנפש של אזרחים הנמצאים שנים רבות מדי תחת אש".

קהילות עמק הירדן אשר קלטו את המשפחות מהדרום דאגו להם למקומות לינה (בצימרים, מבני ציבור ובבתים פרטיים), דאגו להם למיגוון פתרונות בנושא הארוחות, השיגו עבור חלקם מזרונים ולמי שיצאו מביתם מבלי שהספיקו להתארגן נמצאו אפילו בגדים משומשים. בהמשך, יצאו האורחים מדרום הארץ למספר פעילויות הפגה שגרמו להם לשכוח את האזעקות, הבומים והחרדה.

חלק מהם יצאו לטייל באזור, חלק יצאו לשיט בימיה ביוזמת אגף החינוך ומחלקת הספורט של המועצה וחלק ביקשו רק לנוח ולהירגע מעט. בערב שבת כבר ניתן היה לראות את בנות ובני הנוער מתרכזים במועדוני הנעורים מבלים וחוגגים יחדיו.

לצידה של מנכ"לית המועצה פעלו אנשי אגף קהילה ועוזרת ראש המועצה שמרית כהן, כדי שכל הפניות המגיעות מתושבי הדרום יזכו למענה ולפתרון מיטבי. קבוצת ווטסאפ שנפתחה במיוחד לטובת התיאום בין הנקלטים לישובים הקולטים הפכה מהר מאד למרכז מידע מועיל ואנרגטי שסיפר פתרונות לינה, שפע של אפשרויות בילוי ונופש וגם מענה לצרכים כמו מזרונים, ארגזי מזון ועוד.

שפע של מילים טובות מגיעות לאנשי הישובים בעמק אשר פתחו את ליבם ועסקו שעות רבות בדאגה לאורחים מהדרום אשר עוברים בשנים האחרונות שוב ושוב אירועים של ירי טילים, חוסר שקט וחרדה מפני הבלתי צפוי.

תודה גדולה לכל מי שעשו למען המתארחים בעמק הירדן - עדי גושן מאגף קהילה במועצה, רכזי הבטחון והשיטור הקהילתי שדאגו לאספקה ומזרונים, לבעלי התפקידים בישובים הקולטים: תל קציר, שער הגולן, עין גב, גינוסר, מושבת כנרת, קבוצת כנרת, בית זרע, אשדות מאוחד, אשדות איחוד, מעגן, דגניה א' ואפיקים; וכל הרבים מאד שקיבלו את הפניות, העבירו אותן אל מנכ"לית המועצה ולעוזרת ראש המועצה ודאגו שלכל מי שמתקשר/ת מהדרום יימצא המענה המיטבי.