דגניה א' חגגה יומולדת 110

באיחור קל של שנה אחת, בשל מגבלות הקורונה, חגגו החברות והחברים את יום ההולדת העגול על הדשא בבריכה. כמו כדי להעצים את החוויה התקיימה החגיגה ביחד עם עשרות תושבי עוטף עזה


חברות וחברי קיבוץ דגניה א' קיימו בחג השבועות חגיגת יום הולדת שאף קיבוץ אחר בישראל לא זכה לשכמותה: 110 שנים לבואה לעולם של "אם הקבוצות והקיבוצים" (באיחור 'קל' של שנה אחת בשל מגבלות הקורונה). הם עשו זאת בסטייל וברוב עם, על הדשא של הבריכה.

כמו כדי להעצים את החוויה ולהפוך אותה לנקודת זמן היסטורית של ממש – נחגג יום ההולדת ביחד עם עשרות תושבי עוטף עזה אשר נקלטו בקביוץ בשבוע האחרון.

כבר ביום חמישי, לפני כשבוע, החלו להיקלט בדגניה א' משפחות מקיבוץ דורות (מוא"ז שער הנגב) ממושב דקל (מוא"ז אשכול) ומהעיר אשקלון. בסך הכל כ-70 איש. בעמק הירדן כולו נקלטו כ-400 איש מדרום הארץ (בתל קציר, שער הגולן, בית זרע, קבוצת כנרת וכנרת מושבה, עין גב, גינוסר, מעגן ואשדות יעקב איחוד ומאוחד).

חדר הואכל של דגניה א' לא ידע אווירה כזו כבר זמן רב. ראש המועצה האזורית עמק הירדן עידן גרינבאום ומנכ"לית המועצה מיה ונטורה ביקרו בסוף השבוע בקיבוץ, נפגשו עם האורחים מן הדרום ושמעו סיפורים מרגשים מפיהם של אלו שכבר שנים ארוכות ממתינים ליום שבו אפשר יהיה להשאיר מאחור את כל ימי האש, האימה והחרדות שהם חווים.

יהודית בדולח, רכזת התרבות של קיבוץ דורות, סיפרה למארחים שלה, כי כבר כמה ימים היא אומרת לבעלה, צור: "אני רוצה שניסע צפונה ונעלה לעשות את חג השבועות בקיבוץ דגניה. היה לי ברור שזה המקום שאנחנו נרגיש בו הכי בטוחים והכי מחוברים".

"נכסנו מהר למכונית והסתלקנו, אפילו לא ארזנו לעצמנו דברים כמו שצריך. איך שהגעתי לקיבוץ ביקשתי שינסו למצוא לנו קצת בגדים משומשים", סיפר אחד הנערים. "בתחילת הנסיעה היינו חייבים לעצור את המכונית כל כמה קילומטרים ולשכב בצד הדרך בגלל ירי בלתי פוסק של טילים. לא ייאמן איזה שקט אנחנו מוצאים פה בצפון. הולכים לחוף הכנרת הסמוך. אוכלים כמו שצריך בחדר האוכל, שומעים הרצאות על ההיסטוריה של הקיבוץ הראשון דגניה א' ופשוט אוגרים כוחות".

האורחים ביקשו להודות לאחראית על האירוח בדגניה א' הדס ורדי ולמנהל הקהילה חן ורדי, שמעניקים להם תחושה של בית. הוקם גם צוות מקשר שדואג, מסדר, מארגן שפע של פעילויות ומקשיב לכל הצרכים.